Aktivitetskalender: Trine Syvertsen fra kulturkontoret har laget aktivitetskalender for Ryggekulturen i 2010. foto eva fretheim
Kjøp bildeKultur skal bringe helse i Rygge i år
«Kultur gir helse» er tema for Rygge kommunes kulturelle aktivitetskalender i 2010.
Rygge kommune deltar i en satsing innen folkehelse i regi av Østfoldhelsa. I den forbindelse har kulturkontoret invitert lag og foreninger til å delta med arrangementer der «Kultur gir helse» er tema. Og med god respons.
– Forskning viser at økt deltakelse i kulturaktiviteter er helsefremmende. Vi vet at fysisk aktivitet som vandringer og dans er helsebringende. Det å bare være en deltaker i kulturlivet kan gi en svært god helseeffekt, sier Trine Syvertsen på kulturkontoret i Rygge.
Aktiviteter
Hun har laget en innholdsrik aktivitetskalender for resten av året, med følgende aktiviteter:
Foredrag og utstilling med billedkunstner Tone Dietrichson og fotballspiller Stig Inge Bjørnebye, Ekholt kirke i dag
Trilletur i Fuglevikskogen med DNT Vansjø, 11. april
Bjørnstjerne Bjørnson, kåseri, Ekeby gård 17 april
Vandring på kyststien i Larkollen, 25.april
Hvitveisforestilling i Telemarkslunden, 9. mai
Tur på blomsterstiene i Larkollen, 30. mai.
Museumsdag 30. mai
Rusletur i Urtehagen med tidligere skogsjef Gry Kolsrud Bjerketvedt, 4. juni, og med biopat Ånund Sysort 29. juni
Trilletur ved Danmarksøya, 13. juni
Vandring i historiske Larkollen, 11. juli
Skumringskonsert i Urtehagen, 7. august
Museumsdag 22. august
Herregårder i Rygge, 11. sept
Kulturminnedagen 12. sept.
Tur i Rådeskogen, 26. sept
Tur Pilegrimsveien, 17. okt
Stjerner og krystaller ved Marianne Behn, 23. oktober.