Moss AvisKultur
DAMEFIKSERNE: Mats Vegard Andresen (fra venstre), Jonas Kjærnsrød og Håkon Oftung i Våler-bandet Ladyfix er klare for finalen i UKM.
Kjøp bilde
Vi er jo jæ
gode på å fikse damer, sier Jonas Kjærnsrød (15) når Moss Avis besøker Ladyfix i 2. etasje hos Kjærnsrød Trevare på Folkestad og lurer på hvor bandet har navnet sitt fra.
Gutta tar i mot oss i øvingslokalene i etasjen over saga, blant plakater, bilder og instrumenter. De byr på en grønn Dent-pastill fra bunnen av esken. Og på seg selv.
Først var det bare «kødd», men så begynte klassekameratene å kalle oss Ladyfix, de også, og så ble det bare sånn, utdyper Mats Vegard Andresen (15) navnevalget.
Har dere fikset dere noen damer gjennom bandet, da?
Ikke på dette her, tror jeg, sier Mats Vegard.
Jeg har fast følge, så det blir ikke så mye på meg, melder Håkon Oftung (14).
Det var litt rundt nyttår, men nå har det dabba av, sukker Jonas.
Da er det godt å kunne tenke tilbake på konserten bandet holdt på fritidshuset på Oppsal.
Det var litt kult. Småjentene løp rundt og ville ha autografene våre, smiler Mats Vegard.
Vi hadde egen garderobe og jentene banket på døren og ville komme inn til oss.
Og det fikk de
?
Ja, ja, ja, forsikrer Jonas og Mats Vegard.
På hjemmebane får de derimot være i fred. Nesten.
En sur kjerring kom en gang og sto utenfor vinduet og ropte «Kom her!». Men da gjemte vi oss, smiler Jonas.
Gutta smekket igjen vinduet og dundret energisk og høylytt videre på egne og andres komposisjoner.
Bandets toårige historie begynte i et storfriminutt på Kirkebygden skole. Bestevennene Jonas og Mats Vegard moret seg på henholdsvis trommer og bass i skolens musikkrom.
Så kom han der innom og sa at han spilte gitar, forteller Jonas og nikker i retning Håkon.
Jeg stakk bare innom da jeg hørte at de øvde. Og så tok jeg med gitaren dagen etter, sier Oftung.
Ladyfix ble kjapt en suksess og dro hjem publikumsprisen på UKM i Våler både i 2002 og i 2003.
I fjor kulminerte moroa med fylkesmønstring på Hvaler, i år er bandet klart for førstkommende helgs landsfinale i Trondheim.
Da jeg leste på internett at vi hadde vi hadde gått videre til landsfinalen etter fylkesmønstringen, trodde jeg ikke det var sant. Jeg hadde ikke engang trodd at vi skulle gå videre fra Våler-mønstringen, smiler Jonas.
Men det var sant, og onsdag busser gutta nordover. I Trondheim skal de spille Elvis-låten «Hound dog» og Manowars «Thor The Powerhead», pluss en ennå navnløs, selvkomponert låt.
Vi har lagd over 100 låter selv. Men det tar mer av når vi spiller låter som folk kan. Og siden vi ikke har gitt ut noen plate, kan ikke folk sangene våre, sier gutta, som har planer om å spille inn en demo..
Hvor lenge skal dere spille sammen?
For alltid! Vi har inngått en pakt, sier trioen og røper at de er blodsbrødre.
I tillegg til å spille i Ladyfix driver de med en rekke andre musikkprosjekter. Dessuten spiller Jonas fotball og Mats Vegard trener judo.
Litt tid til jenter skal nok damefikserne likevel klare å få presset inn i sine hektiske tilværelser om sjansen bare byr seg
Publisert tirsdag 27. mai 2003 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 27. mai 2003 kl. 00:00.
TV Guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover... »
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter... »
Kulturkalender
Se hva som skjer i Mossedistriktet... »
Se lokale videoer
Se videoer fra ma.tv her.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| Thursday | 02.09 | Pushwagner på Soli Brug. |
| Thursday | 02.09 | Varna Evangeliesenter, Våler |
| Thursday | 02.09 | Skogs-Olsen. |
| Thursday | 02.09 | Rygge Seniordans |
| Thursday | 02.09 | Kunstverkstedet |
(49 bilder)
(17 bilder)
(7 bilder)
(15 bilder)
(25 bilder)
(20 bilder)
(6 bilder)
(19 bilder)
| NRK 1: | 21:30 | Debatten |
|---|---|---|
| Radio Norge: | 22:15 | Kultur |
| P2: | 22:20 | Mytekalender |
| SVT 2: | 22:35 | Kulturnyheterna |
| P2: | 23:03 | Bok i P2 |