STILLER UT: Elisabeth Bjørnson Werp er en spesiell kunstner med facinerende bilder.

Kjøp bilde

Maler livets flyktighet

– Jeg maler livets flyktighet, nedstøvet, som et gammelt fotografi. Men jeg forsøker også å visualisere mitt eget liv, sier Elisabeth Bjørnsen Werp. Lørdag åpner hun sin utstilling i Galleri Henrik Gerner i Moss.

Annonse
Annonse

Gjennom bruk av kjemikalier, ferniss, olje, tegninger, bruk av flere lag med marmorstøv, aske, kullstift, og fotografier, har Oslo-kunstneren gjennom de siste 10-15 årene utviklet sin egen og svært spesielle teknikk.
De symbolske dybdene i maleriene, og motivene, kommer til uttrykk gjennom «etterarbeid» gjennom krakkeleringer, etsing, skraping og brenning. Over store flater handler det både om naturalistiske og figurative motiver i helt spesielle presentasjoner.

– Balansepunktet

– Bildene mine handler om balansepunktet mellom den store tragedien og skjønnheten ved livets tilstedeværelse, sier Werp. De fleste bildene presenteres i lyse jordfarger – og i store størrelser.
– Jeg liker best store formater, fordi det er lettere å jobbe med «større størrelser» i forbindelse med figurer. For meg blir dette mer naturlig, sier Werp.
Etter at utstillingen i Moss er ferdig 12. september, går turen om kort tid videre til Seattle i USA. Sammen med kunstneren Per Fronth er hun hentet inn for å representere norske kunstnere i en gedigen utstilling «over there».
– Er det noe religiøst over dine motiver?
– Selv om jeg har min tro, har leg ikke lagt spesiell vekt på dette i bildene. De figurene som kan avspeile dette, er heller et resultat av skikkelser fra middelalderen som har satt seg fast og som har facinert meg, sier Werp.

Ikke tradisjonell

Det er ingen tradisjonell kunstner som for tredje gang viser sine bilder i Moss. Bildene har en spesiell teknikk, og symboler, som ikke kan assosieres med – for eksempel – vanlige oljemalerier.
Generelt handler det om drømmeaktige og figurative motiver med et abstrakt innhold. Mange av bildene er også svært enkle – for eksempel der det kan handle om en trapp gjennom et drømmeaktig landskap.
Til sammen stiller hun ut 30 objekter. Kunsten er festet på store flater av bjørk. Og for å sitere kunstneren selv:
– Det er benyttet en slags ikon-oppskrift for å få det hele til å se ut som nedstøvede gamle fotografiske flater.

 

Kommenter saken

comments powered by Disqus