AudKristin Løken (H).

Kjøp bilde

– Det handler om menneskeskjebner

– Dette handler om menneskeskjebner. Nå skal de får mer hjelp og oppfølging.

Annonse
Annonse

Det sier AudKristin Løken (H), leder av hovedutvalget for levekår i Rygge.
Onsdag kveld vedtok utvalget, etter forslag fra Michael Torp (Frp), at utvalget ser alvoret i situasjonen rundt sosialboligene i Varnaveien. Tiltak som politikerne vil vurdere, er å flytte brukerne til et sted som er bedre egnet.
– Denne problemstillingen er ikke ny. Det har i lengre tid vært problemer der. Dette er trist både for dem som bor der, og for alle andre. Det er helt klart at noe må gjøres. Rådmannen jobber med en plan for dette, som vi vil få på bordet etter hvert, sier Løken.

Gul stjerne

Eirik Tveiten (Rødt), lokalpolitiker i Moss, tar kraftig avstand fra Frps forslag om å flytte narkomane vekk fra handelsområder: – Det er ikke noe annerledes å være rusmisbruker enn å ha andre sykdommer. Dette er folk som sliter, og som trenger omsorg. En kan ikke sette gule stjerner på brystet til mennesker. Det har vært prøvd før, og det endte ikke godt!
Han legger til at enkeltpersoner som begår innbrudd eller hærverk må straffes for det.
– Men det går ikke an å tvangsflytte rusmisbrukere langt ut i skogen eller til en øde øy, legger han til.