Moss AvisNyheter
Lisbeth Røbekk har full kontroll på ror og navigasjon på nattseilas ombord på "Britannia".
Kjøp bilde
- Det er et stort ansvar å stå til rors om natten helt alene. Jeg er
utrolig takknemmelig for at Sigurd har gitt meg denne sjansen, sier
Røbekk om båteier Sigurd Coates.
De siste døgnene til sjøs fra Øygarden i Bergen til Son gikk Britannia
natt og dag, og mannskapet jobbet på skift. Den siste natten til sjøs
var det Røbekk som var ansvarlig for at båt og mannskap kom seg trygt
videre på reisen.
Røbekk fulgte "Britannia" fra Tromsø på ferden sydover.
- Å i det hele tatt få anledningen til å være med på denne reisen er
utrolig. Jeg har aldri tidligere seilt hele norskekysten fra nord til
sør og at jeg får gjøre det i en så flott båt gjør meg rett og slett
ydmyk, sier Røbekk.
På turen langs sørlandskysten fikk "Britannia" besøk av en liten skjærgårdsjeep full av skuelystne. Ombord befant det seg medlemmer fra en trebåtforening i Grimstad. Da det flotte skipet kom sigende oppstod det spontan jubel ombord.
- Vi har vært på havet og lett etter dere, fortalte den lystne gjengen ombord i skjærgårdsjeepen da de kom opp på siden av "Britannia".
"Britannia" vakte altså ikke bare oppsikt på dagtid, men det er en slik interesse for båten at folk reiser ut på sjøen nattestid for å fa med seg det flotte skuet.
Navigering på natten innebærer at man stryrer etter fyr lykter og lys langs kysten. I tillegg må man holde kontroll på annen skipsfart.
- Kjempemoro å stå til rors om natten over Hustadvika syd for Kristiansund og i mørke fjorder i Sogn hvor vi ikke hadde annet enn bare lykter og folholde oss til. Det var helt svart ute og ingen andre referanser å styre etter, forteller Røbekk.
- Når jeg mønstret på i Tromsø trodde jeg nok aldri at jeg skulle få tilgang til en slik selvstendig rolle på turen. Båten har jo til tross en verdi på 15 mill og det i seg selv gjorde at jeg selv var betenkt med å rore, men det tok ikke lang tid å bli fortrolig med roret, navigeringen og ansvaret.
Turen i seg selv er mer enn bare natur og Røbekk sier at hun er ydmyk og takknemlig for å fått være med Sigurd Coates, hans familie og nærmeste støttespillere på denne historiske turen.
- Ja, det har vært en nær og spesiell opplevelse som har gitt mange gode opplevelser og inntrykk, avslutter Lisbeth Røbekk
Publisert lørdag 08. august 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 08. august 2009 kl. 13:55.
Reis fra Rygge
Besøk vår reiseportal!
Ta en lokal quiz!
Test deg selv her.
Skattesøk!
Søk i skattelistene her.
Se lokale videoer
Se videoer fra ma.tv her.
(13 bilder)
(27 bilder)
(8 bilder)
(45 bilder)
(12 bilder)
(17 bilder)
| Al Jazeera Int.: | 23:30 | Inside Story |
|---|---|---|
| Sky News: | 23:30 | Sky News at Ten |
| TV2 Nyhetskanalen: | 23:35 | Nyhetshjulet |
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30