Moss bibliotek er årets Bok til alle-bibliotek. Tonje K. Guldvog har funnet sin bok. (Jon-Ivar Fjeld)
Kjøp bildeFolkets bibliotek
Moss bibliotek er kåret til årets "Bok til alle-bibliotek", i konkurranse med 120 andre bibliotek.
- Biblioteket har bygget opp en solid samling med tilrettelagte bøker som er plassert på et lett tilgjengelig sted i lokalet. Moss bibliotek var i tillegg først ute med å inndele Bok til alle-samlingen etter tilretteleggingskategoriene, noe som gjør det enklere både for lånerne og ansatte å finne frem i bøkene, lyder begrunnelsen fra juryen.
Det er "Leser søker bok" som står for kåringen. Dette er en allianse med over 20 organisasjoner som jobber for at alle skal ha tilgang til litteratur, som er finanisert av blant annet Kulturdepartementet og Den Norske Forfatterforening.
Prisoverrekkelse
- Biblioteket har vist at de er bevisste på å gjøre det enklere for leseombudene å finne gode tekster til høytlesing. I Bok til alle-samlingen er det plassert annen egnet litteratur, samt en perm med forslagslister som leseombudene kan forsyne seg fra, skriver daglig leder i Leser søker bok, Fredrik Mellem.
Han forteller videre at leseombudene er godt i gang ved flere av kommunens sykehjem og et dagsenter. I tillegg er Moss bibliotek et av de få bibliotek i landet som har innledet et samarbeid med Røde Kors' besøkstjeneste. Flere av visitorene fungerer nå som leseombud og sprer leseglede for innsatte ved Moss fengsel.
Selve prisoverrekkelsen skjer på Moss bibliotek fredag klokken 12.


