Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Fysioterapeuter blir forskjellsbehandlet

Ønsker endring

Fysioterapeut Nicolai van der Lagen (t.v.) og manuellterapeut Ole Reidar Johansen ved Artklinikken i Moss.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

– La refusjonen følge pasienten, sier fysioterapeut Nicolai van der Lagen og manuell terapeut Ole Johansen i Moss.

Blant fysioterapeuter går det et skarpt skille med dagens ordning; de som har fått driftstilskudd fra kommunen og de som ikke har fått det. I Moss har kommunen per i dag 21 tilskudd, der noen er delt på flere fysioterapeuter. Et hundre prosents tilskudd har vært på ca. 250 000 kroner. Fra sommeren av blir det på rundt 400 000 kroner. Summen man får refundert fra NAV blir samtidig mindre.

Lange ventelister

Selv om rett til refusjon er noe pasienten har, så gjelder retten kun hos utvalgte fysioterapeuter, de som har avtale med kommunen. Et urettferdig system som ikke gagner pasientene, mener de to fysioterapeutene på Art Norge Klinikken, Nicolai van der Lagen og Ole Reidar Johansen.
– Når pasientene kommer til oss så er det gjerne etter at de har forsøkt å få time hos en fysioterapeut med driftstilskudd, og fått til svar at ventelistene er veldig lange. Hos oss må de jo betale full pris for timen, sier van der Lagen.

Startet aksjon

Fysioterapeutene har nå satt i gang sin egen aksjon for å få endret på dagens ordning. De har blant annet opprettet en egen facebookside som nå har nærmere 900 medlemmer.
– Å få et driftstilskudd er jo på mange måter en gullgruve, man har det for resten av yrkeskarrieren. Det er svært vanskelig å få det og det skal mye til å miste det, sier Johansen.

Vil gå gjennom

Konkurransetilsynet har gjennomgått de konkurransemessige sidene av regelverket for offentlig driftstilskudd og ønsker nå å diskutere med Helsedepartementet, Kommunenes Sentralforbund (KS) og yrkesorganisasjonene hvordan en gjennomgang av avtale og regelverket på området skal foregå.
– Det har vært svært mange uryddige prosesser rundt tildelingen av slike avtaler. Dette fører til forhold som lett kan karakteriseres som korrupsjon, sier van der Lagen.
Konkurransetilsynet skriver også at de mener systemet medfører en risiko for at kvaliteten på tjenesten ikke blir så god som den kan være.
– Hele ordningen skaper jo et enormt trykk på dem som har tilskuddet, med lange ventelister og dermed økt sykefravær hos pasientene. Og risikoen er at kvaliteten og effektiviteten blir dårligere, sier van der Lagen.

Publisert fredag 05. februar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 05. februar 2010 kl. 08:48.

Annonse

Kommentarer

Anonyme kommentarer forhåndsmodereres før de blir synlige. Ønsker du at din kommentar skal bli synlig med det samme, krever vi at du registrerer deg med ditt mobilnummer.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Snarveier

Reiseportalen Reis fra Rygge

Besøk vår reiseportal!

quiz Ta en lokal quiz!

Test deg selv her.

Skattesøk Skattesøk!

Søk i skattelistene her.

moss avis tv Se lokale videoer

Se videoer fra ma.tv her.

Se video fra brannen på Røed gård

Årets bryllupstrender

Styr helikopteret med Iphone

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

SVT HD: 18:00 Rapport
SR P2: 18:00 Ekonyheter
P2: 18:00 Dagsnytt
P1: 18:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 18:00 Newshour

» Gå til TV Guiden

Annonse