Rolf Grande fant en fraværsprotokoll fra Grindvold skole i søppeldunken til Åvangen skole. foto terje holm

Kjøp bilde

Granskning etter protokollfunn

– Fraværsprotokollen til Grindvold skole er enten blitt stjålet, eller så har noen kastet den ved en feil.

Annonse
Annonse

Det er konklusjonen til fagkoordinator Erik Frank Johansen i Moss kommune.
De borgerlige partiene i skole-, oppvekst- og kulturutvalget har bedt ham om å foreta en granskning.
Bakgrunnen er at en fraværsprotokoll fra Grindvold skole med sensitiv elevinformasjon dukket opp i papirdunken til Åvangen skole.
Saken ble omtalt i Moss Avis 1. desember 2007. Det var Rolf Grande som kom over fraværsprotokollen og varslet avisen om funnet. Han reagerte på at protokollen ikke var blitt makulert.
– Jeg har drevet litt research og sjekket hvilke rutiner skolene har for oppbevaring av fraværsprotokoller, sa Johansen.
Når skoleåret er omme, samles protokollene inn på kontoret. Der ligger de til opplysningene er ført inn i skolens datasystem. Deretter blir protokollene makulert.
– Jeg har ikke greid å finne ut hvordan fraværsprotokollen til Grindvold havnet i søppelkassen til Åvangen skole, sa Johansen.
På spørsmål fra politikerne om fraværsprotokollen nå er blitt levert tilbake til skolen, svarte Johansen nei.
Flere foreldre har reagert på saken. De synes det er ekkelt å tenke på at en protokoll med sensitive personopplysninger om barna deres har kommet på avveie.
– Vi vil nå kontakte finneren og be ham om å få igjen protokollen, sa forvaltningssjef Mette Nordhus.$CUT_ON$