Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

– Himmel, for et funn

UNIKT: Fra venstre Morten Bilet og Knut Jørgen Røed Ødegaard klarte ikke å holde smilene borte etter

UNIKT: Fra venstre Morten Bilet og Knut Jørgen Røed Ødegaard klarte ikke å holde smilene borte etter funnet på Sydskogen i går.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

SPENNENDE:Jone Johansen (7) syntes det var spennende med et himmellegeme mellom hendene.

SPENNENDE:Jone Johansen (7) syntes det var spennende med et himmellegeme mellom hendene.
Bestill bildet Kjøp bilde

FANT STEIN:Frode Johansen med barna Eva Johanne (10), Ingrid (6) og Jone (7) fant en meteoritt i hag

FANT STEIN:Frode Johansen med barna Eva Johanne (10), Ingrid (6) og Jone (7) fant en meteoritt i hagen.
Bestill bildet Kjøp bilde

SPESIELL BURSDAGSGAVE:Eva Johanne Johansen (10) fikk en spesiell bursdagsgave fra oven.

SPESIELL BURSDAGSGAVE:Eva Johanne Johansen (10) fikk en spesiell bursdagsgave fra oven.
Bestill bildet Kjøp bilde

Skulle du snuble over et himmellegeme eller to i mossedistriktet, kan du bedre på finansene. I går dukket det opp nok en meteoritt. På Sydskogen i Moss.

Det er helt fantastisk! Og litt skremmende, sier Frode Johansen.
I anledning datterens 10-års dag skulle trebarnsfaren i går til å klippe gresset da han fant tre kvister fra plommetreet liggende på bakken. Og like i nærheten: En kullsvart stein han aldri hadde sett før.
– Jeg skjønte raskt det ikke var noen vanlig stein, og er veldig glad for at vi var på ferie da meteoritten falt fra oven, fortsetter han.

Fantastisk

Johansen fikk aldri klippet gresset i går. En telefon til meteorittekspert Morten Bilet, og vips var også astrofysiker Knut Jørgen Røed Ødegaard på plass i Johansens hage med kone og eget TV-team. En dokumentar av kjendisastronomen skal nemlig sendes på NRK neste år.
Den 752 gram tunge steinen var også akkurat det eksperten og astronomen hadde håpet: En meteoritt av typen som ble funnet i Rygge dagen i forveien.
– Dette er unikt! Helt fantastisk! Tenk å finne et himmellegeme i hagen! Det er hinsides det vi har vokabular for i Norge til å beskrive, sier Røed Ødegaard til Moss Avis. Han blir supplert av meteorittekspert Bilet:
– Om dette er uvanlig? Det kan du trygt si! Det går mange generasjoner mellom hver gang vi finner en meteoritt i Norge. Nå har vi funnet to på få dager. Antakelig ligger det tusenvis av biter rundt i Østfold, sier eksperten. Han oppfordrer nå folk til å gå på leting etter fler.
– Her kan det hende det ligger meteoritter så langt nord som Lillestrøm, og også innover i Askim-området. Hvis man noen gang skal ha anledning til å finne en meteoritt, er dette tiden, sier han.

Finnerlønn

Seniorforsker Johnny Skorve ved Naturhistorisk Museum i hovedstaden hevder at funn som dette har for vane å belønnes økonomisk. Hvor mye, er han imidlertid usikker på.
– Det gis penger for funn som dette. Men det først etter at steinene er undersøkt av eksperter ved Geologisk Museum på Tøyen, sier han.
Også astrofysiker Røed Ødegaard mener meteorittfunn kan gi penger i kassa.
– Jeg vet at man pleier å belønne meteorittfunn. Men jeg vet ikke hvor store summer det er snakk om. Det er avhengig av størrelsen på steinen, sier han.
Finneren selv bryr seg ikke så voldsomt om noen finnerlønn.
– Det har jeg ikke engang tenkt tanken på. Det som er mest spennende, er at vi kommer til å få beholde en bit av meteoritten, sier han.
Barna Ingrid (6), Jone (7) og Eva Johanne (10), syntes alle det var svært spennende med alt oppstyret etter funnet hjemme i hagen i går. Det hadde de all grunn til. 14 meteoritter er så langt funnet i Norge gjennom tidene. To av disse stammer fra mossedistriktet de siste dagene.
– At den har falt så nært et hus er helt unikt. Men man trenger ikke bekymre seg for å få en stein i hodet. Det er nok lenge til det faller fler meteoritter i området nå, sier Bilet.
kathrine.holt.simonsen@moss-avis.no


Publisert tirsdag 18. juli 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 18. juli 2006 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30

Snarveier

Reiseportalen Reis fra Rygge

Besøk vår reiseportal!

quiz Ta en lokal quiz!

Test deg selv her.

Skattesøk Skattesøk!

Søk i skattelistene her.

moss avis tv Se lokale videoer

Se videoer fra ma.tv her.

Her går fisketyven amok

Høstens hotteste frisyre

Treningstips: Stram deg opp til høsten

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

SVT HD: 22:00 Debatt (1)
NRK Alltid nyheter: 22:00 BBC World Service
P2: 22:00 Dagsnytt med værmelding
P1: 22:00 Dagsnytt med værmelding
Al Jazeera Int.: 22:00 News

» Gå til TV Guiden

Annonse