Moss AvisNyheter
Det er langt mellom gladmeldingene fra Moss Lufthavn Rygge (MLR) om dagen, iallfall sett gjennom brillene til dem som ønsker seg en travel flyplass i mosseregionen og det gjør de langt fleste. Isolert sett har administrerende direktør Pål F. Tandberg i Rygge Sivile lufthavn (RSL) rett i at det ikke er oppsiktsvekkende at det foretas endringer i et flyselskaps vinterprogram, og at det neppe kan beskrives som dramatisk at Norwegian avvikler London-ruten. Men saken har også en annen side.
For uten København, London og eventuelt også Bergen på rutekartet, fremstår MLR som en flyplass for charterturer til Syden og ovale weekendturer til noen europeiske storbyer. Det siste er for så vidt et nyttig tilleggstilbud for mange, men vil knapt gi salt til grøten for investorene. Og for næringslivet i Østfold, med NHO-direktør Nils Einar Nesdam i spissen, hjelper det lite med en ekstra avgang til Gran Canaria eller Antalya. Ryker også Norwegians rute til Bergen, og det er ikke usannsynlig, sitter næringslivet tilbake med blanke ark, om vi ser bort fra et par små private flyselskaper som skreddersyr spesialoppdrag.
Det kan sies mye om både København-ruten, London-ruten og Bergens-ruten. Widerøes rute til København var mer tilpasset flyselskapets ledige kapasitet enn passasjerenes behov. Hadde tilbudet vært et tidlig morgenfly ut og et sent kveldsfly hjem, ville passasjergrunnlaget helt sikkert ha vært et annet. Og hadde ikke drivstoffprisene gått til himmels, ville Norwegian sannsynligvis ha opprettholdt London-ruten. Spørsmålet er dessuten om ikke Norwegians fly er for store til daglige destinasjoner fra Rygge til norske byer som Bergen, Trondheim og Stavanger.
Det skal heller ikke stikkes under stol at jo nærmere man kommer Oslo, desto mer problematisk oppleves tilbringertjenesten til og fra Rygge. Flytoget er kanskje Gardermoens beste kort i konkurransen om flypassasjerer fra Oslo-regionen. Når det er sagt: Det er bare et snaut halvår siden samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) foretok den offisielle åpningen av Moss Lufthavn Rygge, og en viss innkjøringstid må selv de største optimistene ha lagt inn i sine regnestykker. Men det må snart komme en god nyhet.
Publisert onsdag 25. juni 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 25. juni 2008 kl. 00:00.
Reis fra Rygge
Besøk vår reiseportal!
Ta en lokal quiz!
Test deg selv her.
Skattesøk!
Søk i skattelistene her.
Se lokale videoer
Se videoer fra ma.tv her.
(22 bilder)
(18 bilder)
(25 bilder)
(16 bilder)
(7 bilder)
(6 bilder)
| TV2 Danmark: | 18:10 | Regionale nyheder |
|---|---|---|
| TV2 Danmark: | 18:20 | Vejret |
| TV2 Nyhetskanalen: | 18:30 | Nyhetene |
| CNN: | 18:30 | News Special |
| Sky News: | 18:30 | Live at Five |
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 10:00 og kl. 18:00