Til grunnen: Låven på Røed Gård på Jeløy brant ned til grunnen. Eier Hans Torer Mamen kunne bare konstatere at livsverket hans gikk opp i røyk og flammer.
Livsverk opp i flammer på Røed gård
– Det er livsverket mitt som jeg nå ser gå opp i flammer, sier Hans Torer Mamen på Røed gård på Jeløy.
Røed gård
- Gården ble kjøpt av familien Mamen i midten av 1970-tallet.
- I 1997 fikk familien Mossianaprisen for sin innsats for å ha bygget opp igjen den falleferdige gården til et kunst- og kultursenter.
- Kultursenteret som de siste årene vært en av mosseregionens store turistattraksjoner med konserter, kafedrift, sjokolademakeri, kunstutstillinger, gitarmaker, andedam, glassblåsere, antikksalg, en rekke dyr og flotte roser i et praktfullt hageanlegg.
- Låven har i tillegg til hester og kaniner, huset både fotograf Helge Eek, gallerist Thomas Thommessens Galleri Kvinnelist med rammeverksted, brukskunst og lydstudio. Tusenkunstneriet som har solgt unik brukskunst holdt også til i låven.
Han ble vekket i natt av foreldrene sine, som varslet om at noe var galt.
– Da jeg løp ut, så jeg at låven sto i full fyr. Klokken var 03.50 da jeg ringte brannvesenets nødnummer, 110, sier Mamen.
Dyr døde
Mens han ventet på brannvesenet, prøvde han å tenke på dyrene på låven.
– Men det var dessverre ingenting jeg kunne gjøre. Fire hester, to griser og flere kaniner brant inne, sier Mamen.
Få minutter senere kom store styrker med brannmannskaper, politi og ambulansetjeneste til stedet.
– Låven var allerede overtent og lot seg ikke redde. Men brannmannskapene fikk raskt kontroll og sørget for at brannen ikke spredte seg til hovedbygningen. De sprøytet jevnlig vann på den, opplyser politibetjent Petter Anstensen.
Les også: Brann på Røed Gård
Bilegalleri: Se bilder fra brannen
Gråt
– Dette er bare utrolig trist. Helt ufattelig. Jeg gråt da jeg skjønte at livsverket mitt var i ferd med å brenne opp, sier Mamen.
Bjørn Ivar Kase på nabogården Charlottenborg var også raskt på plass på brannstedet og forsøkte å hjelpe til så godt han kunne.
– Jeg pleier å bli vekket grytidlig hver morgen av melkebilen. Jeg trodde det var melkebilen som kom denne gangen også. Men den kjørte mye fortere enn vanlig. Da jeg kikket ut, så jeg til min forskrekkelse at det var brannbiler, sier Kase.
Da han kom ut, så han at låvebygningen på nabogården sto i full fyr.
– Jeg har aldri hatt tårer i øynene før. Men jeg merket at de kom da, sier Kase.
Fotograf Helge Eek, gitarmaker Harald Hougaard og galleri Kvinnelist med Thomas Thommesen leier også i låven. Geir M. Olsen har også sin skrivestue der.
Hans Torer Mamen fikk Mossianaprisen i 2007 for innsatsen sin med å restaurere Røed gård.
Les også: Brann på Røed Gård
Bilegalleri: Se bilder fra brannen