Forsvarssjefen vil både gi og ta på Rygge i årene fremover. Nå er resten opp til politikerne. Lars Augensen, Ove Jørn Luktvasslimo, Lars Augensen og Tor Egil Haave avventer den politiske drakampen.
Kjøp bildeMillitærbas en styrkes - HV svekkes
Forsvarssjefens Forsvarsstudie 07 vekker blandede følelser på Rygge flystasjon.
I går var det forsvarssjefens Forsvarsstudie 07 som ble lagt frem. Den kom en knapp uke etter at forsvarspolitisk utvalg gjorde sin innstilling kjent for offentligheten. Den fremtidige basestrukturen for Luftforsvaret var et av mange områder som det ble redegjort for i studien som ble kjent i går. Om Rygge heter det blant annet at: "Helikoptervirksomheten ved Rygge flystasjon videreføres og tilpasses anbefalt styrking av 720 skvadron, samt nødvendig understøttelse av planlagt operativ drift i forbindelse med begrenset antall fremtidige taktiske transporthelikoptre". Ifølge forsvarssjef Sverre Diesen må videreføring av helikoptervirksomheten på Rygge sees i sammenheng med behovet for å kunne støtte virksomheten blant annet på det sentrale Østlandet.
"Rygge flystasjon er det operativt beste alternativet sammenlignet med aktuelle milliære flystasjoner i Sør-Norge", heter det i studien.
Diesen ønsker å opprettholde Rygge som base for Forsvarets EK-støttesenter og som 717 skvadron. Luftforsvarets utdannings- og kompetansesenter og Luftoperativt inspektorat skal også videreføres.
Svekkes
Rygge flystasjon gis gode skussmål i den lenge omtalte forsvarsstudien. Den beskrives som en flystasjon "hvor det er etablert positive synergier både internt i Forsvaret og med eksterne miljøer". Samtidig gjør imidlertid forsvarssjefen det klart at han ønsker en sammenslåing av Heimevernet på Rygge (HV-01 red.anm.) og HV-02. Forslaget betyr trolig også at hele den faste HV-staben på Rygge må flyttes til Lutvann i Oslo. Forsvarssjefen innstiller også på at den bakkeoperative skolen, også kalt basesett 2, flyttes tilbake til Bodø.
Vi som jobber her hadde sett fordelene av å ha både basesett 2 og Heimevernet her på Rygge.
Det sier leder for for Norsk Offisersforbund (NOF), Lars Augensen.
Han frykter et lavere aktivitetsnivå på og rundt flystasjonen dersom forsvarstudien blir vedtatt.
Å ha Heimevernet og basesett to på Rygge har gitt oss noen veldig fine synergieffekter. Disse blir i så fall borte, mener Augensen.
Flyttingen av basesett to fra Bodø til Rygge ble påbegynt så sent som i 2005 og er ennå ikke fullført. NOF-lederen karakteriserer en eventuell snuoperasjon som "overraskende". Augensen er også betenkt i forhold til den foreslåtte sammenslåingen av Heimevernet.
Jeg har ikke noen god følelse i forhold til all flyttingen, innrømmer han.
Får konsekvenser
Også Tor Egil Haave som er tillitsvalgt i verkstedsklubben ved flystasjonen er skeptisk til at basesett to kan forsvinne tilbake til Bodø.
I utgangspunktet ser det greiere ut for Rygge sånn helhetlig nå enn det gjorde i langtidsmeldingen fra 2001. Men det vil forsvinne en del arbeidsplasser fra Rygge, understreker han.
Forsvarssjefens egen studie vakte derfor blandede følelser på Rygge i går.
Jeg er enig i hovedtrekkene og at vi ikke kan fortsette med den samme usikkerheten rundt basestrukturen vår.
Det sa Ove Jørn Luktvasslimo som er distriktssjef i Oslofjord Heimeverndistrikt og stasjonert på Rygge. Han er imidlertid ikke i tvil om at endringene som forsvarssjefen legger opp til vil få mange konsekvenser. Som svekket utholdenhet i Heimevernet og lenger reaksjonstid. Så sent som i 2005 ble den faste HV-staben flyttet til Rygge fra Sarpsborg. Samtidig er antall HV-distrikter så langt redusert fra 18 til 13 i tråd med den pågående kvalitetsreformen.
Vi innser at det må kuttes et sted. Men vi avventer selvsagt dette med spenning. Ikke minst gjelder det for våre 30 faste ansatte, sier Luktvasslimo.
Foreløpig forholder han seg til at forsvarstudien kun er et innspill som nå skal bli gjernstand for en lang politisk debatt.
Dette er bare en anbefaling, men det vil kunne få personellmessige konsekvenser. Det er uklart for meg hvordan det skal håndteres, medgir HV-sjefen og legger til: Jeg håper man tenker nøye gjennom dette før man kutter. n


