Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Moss kommune vil vite hva Natteravnene har av penger

– Det har de ikke noe med, sier Askersrud

– Det har de ikke noe med, sier Askersrud Anne Askersrud, leder i Natteravnene Moss, er lite fornøyd med at Moss kommune forlanger innsyn i hvordan en stor pengegave er forvaltet. foto linda edvardsen
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

– Det er helt uhørt at Moss kommune blander seg inn i våre interne anliggender, raser Anne Askersrud, leder i Natteravnene Moss.

– Jeg dro i gang Natteravnene Moss i 2007, men jeg har aldri møtt nevneverdig interesse i og støtte fra Moss kommune. Nå er forholdet ikke bare på frysepunktet, men godt under det, sier Anne Askersrud til Moss Avis.

Ba om støtte

Årsaken til det som ikke kan karakteriseres som annet enn full skjæring, er at Natteravnene Moss søkte kommunen om et uspesifisert beløp i støtte til et arrangement som har som siktemål å bedre rekrutteringen til «ravingen» i Moss sentrum i helgene.

– Rådmannen innstilte på 20.000 kroner. Men i sitt møte 8. mars vedtok formannskapet, enstemmig, å sende saken tilbake til administrasjonen, som ble bedt om å undersøke med oss hva som er igjen av en gave på 100.000 kroner som vi fikk av SpareBank 1/Rygge-Vaaler Sparebank, sier Askersrud.

«Bak mål»

– At kommunen nå forlanger å få vite hvordan vi forvalter en gave fra en privat giver, er etter vår oppfatning «helt bak mål». Dette har Moss kommune rett og slett ikke noe med! Det er en sak for styret i Natteravnene Moss og for oss alene. Derfor kommer det ikke på tale å gi en slik redegjørelse, sier hun.

Det er like forkastelig, synes Askersrud, at Natteravnene blir bedt av Moss kommune å vurdere om det er hensiktsmessig å samarbeide med TrygVesta.

– Styret i Natteravnene Moss har enstemmig bestemt at et samarbeid med TrygVesta ikke er aktuelt. En begrunnelse for dette vedtaket akter vi ikke å gi, verken til Moss kommune eller til Moss Avis, sier hun.

Andre partnere

Anne Askersrud konkluderer med at Moss kommune bare kan se bort fra søknaden om økonomisk støtte til det omtalte arrangementet.

– Vi får se til å finne andre å samarbeide med – i den hensikt å opprettholde natteravntjenesten for barn og unge som oppsøker Moss sentrum i helgene, sier hun.

Tage Pettersen, gruppeleder for Høyre, er økonomiansvarlig i styret for Natteravnene Moss. Han erklære seg inhabil da formannskapet behandlet denne saken og ønsker ikke å si noe om det betente forholdet som er oppstått mellom ravnene og kommunen.

Publisert mandag 22. mars 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert mandag 22. mars 2010 kl. 10:05.

Annonse

Kommentarer (2)

Skjerp dere Moss Kommune.
Om natteravnene så har 100 000 kr på bok så har de vel nok å bruke de til. At de søker om økonomisk støtte til et arragementet er vel en sak for seg selv. Den jobben de gjør bør ikke straffes men støttes.

Varsle upassende kommentar

Ikke bland kortene.
Det var ikke uenighet i formannskapet Moss om hvorvidt Natteravnene gjør en samfunnsnyttig innsats, og kommunen har ingen umiddelbare behov for ”å se natteravnene i kortene.” Hvordan natteravnene drives økonomisk, er opp til deres eget valgte styre. Problemet er kommunens regler for å bevilges midler til ulike høyverdige formål: Kommune må svarer for hva disse pengene brukes til. Det ligger ikke noe mistenkeliggjøring av Natteravnene i kommunens krav til innsyn DERSOM det skal bevilges kommunale midler, men er videreføring av den praksis som blir ført overfor alle frivillige organisasjoner i Moss. Jeg beklager at disse saksbehandlerrutiner ikke er formidlet godt nok til Askersrud, og det står selvsagt Natteravnene fritt å trekke søknaden.

Varsle upassende kommentar

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30

Snarveier

Reiseportalen Reis fra Rygge

Besøk vår reiseportal!

quiz Ta en lokal quiz!

Test deg selv her.

Skattesøk Skattesøk!

Søk i skattelistene her.

moss avis tv Se lokale videoer

Se videoer fra ma.tv her.

Her går fisketyven amok

Høstens hotteste frisyre

Treningstips: Stram deg opp til høsten

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

P3: 23:00 Dagsnytt
P2: 23:00 Dagsnytt
P1: 23:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 23:00 News
TV2 Nyhetskanalen: 23:00 Nyhetene

» Gå til TV Guiden

Annonse