MOVAR: Pavel Kalinowski (t.v.) og Wieslaw Borowski på jobb i Våler.
Kjøp bildeRådmannen i Våler vil ha ned gebyret for renovasjon
Spredt bebyggelse gir høye gebyrer på renovasjon i Våler. Nå vil rådmannen gjennomgå forskriftene for å få ned gebyrene.
– Vi har et høyt renovasjonsgebyr i Våler. På nyåret vil vi gå gjennom renovasjonsforskriften vår og revidere den, i forbindelse med at renovasjonen i Movar skal ut på nytt anbud i 2013, sier rådmann Hans Petter Karlsen i Våler.
Se flere bilder av renovasjonsarbeiderne i Våler på jobb
Beboerne i Våler betaler i dag 3.739 kroner i året for en vanlig pakke med henting av restavfall i 240 liters dunk hver 14. dag, og glass, metall, papir og plast hver måned. Prisen er den samme uansett hvor i kommunen man bor.
Karlsen mener det er muligheter for å få ned disse gebyrene. I dag kjører nemlig renovasjonsbilen ut til husstandene for å hente avfallet.
To biler
– Hvis folk som bor grisgrendt leverer søppelet der de henter posten, vil det bli billigere totalt. I dag sier forskriften at søppelet hentes der folk bor. Flere av småveiene tåler ikke de store renovasjonsbilene, så da er det to biler ute og kjører. Det sier seg selv at dette koster, sier rådmannen.
Det er Ragn-Sells som har avtale med Movar om renovasjon i Våler.
Eiendomsskatt
Kommunestyret har nå bedt om at gebyrgrunnlagene og selvkostregnskapene i Movar gjennomgås. Men det er først fra 2013 at renovasjon skal ut på nytt anbud. Det hjelper ikke å sette søppeldunkene ved hovedveien i dag:
– Nå har vi de avtalene vi har, og prisen er avtalt ut 2012. Men når Movar kjører nytt anbud fra 2013, må de nye forskriftene være klare, sier Karlsen.
Høye gebyrer i Våler har ofte vært brukt som argument mot innføring av eiendomsskatt. E-skatt fra 2012 ble endelig vedtatt av kommunestyret i forrige uke. Rådmannen har håp om at senkede gebyrer vil dempe den totale belastningen på husholdningene.
– Vi vil jo heller bruke pengene på å bygge gode tjenester i kommunen, sier han.
Selvkost
Renovasjon skal være til selvkost.
– Det er kommunen som beskriver hvilke tjenester de vil ha, og her inngår henteavstand. Det er rimelig å tro at jo nærmere hovedveiene søppeldunkene står, jo billigere blir det, sier Ove Larsen i Movar.
– Enhetsprisene er høye i Våler, men renovasjonssystemene varierer fra kommune til kommune, derfor er det ikke så lett å sammenligne priser, sier Larsen.