Marianne Sundal og Lise Gimnes (bildet i rødt) engajserte de mange barna med sine fortellinger i kveld.

Kjøp bilde

Rottefeber i Moss Bibliotek

Det var latter og redsel om hverandre da gruppen Snirkelsnakk opprådde i Moss bibliotek.

Annonse
Annonse

Det var i forbindelse med Bokmessens tilbud for de minste at mange barn hadde tatt turen for å se Marianne Sundal og Lise Gimnes fortelle eventyr om rotta. De utgjør gruppen Snirkelsnakk og reiser rundt for å fortelle sine skumle, men morsomme fortellinger for barn.

- Vi forteller historier om rotta fordi den er elsket og hatet. Nesten uansett hvor mennesker er, så finnes det rotter i nærheten, sier Gimnes.
De to har fortalt fortellingene sine til barn langs Akerselva, og reiser nå rundt på biblioteker.

Denne gangen kom de til Moss da det er jubileumsbokmesse.

- Det gikk veldig bra. Det er ekstra gøy når det kommer så mange barn, og de er så engasjerte, og lever seg inn i fortellingene, forteller Sundal.
De mange barna lo og skvatt om hverandre i gjennom forestilingen, og tilslutt fikk de møte noen ekte rotter.

- Det er litt forskjell på rottene, barna fikk møte her i dag, og de vi så ved akerselva. De var svære og tjukke. Disse her er jo søte, sier de to fortellerne.

- Ikke skummelt, morsomt!

Eline Johansen (11) var en av de som turte å klappe rottene.

- De er søte!

Hun syns ikke forestillingen var like skummel som den var for de litt yngre.

- Det var ikke skummelt, de var så morsomme.

Hun var en av de som engasjerte seg veldig under forestillingen, og er nå fast bestemt hva hun ønsker seg til jul.

- En rotte! Og den skal hete Tommy, smiler Johansen.

Tamrotter fra Norsk tamrotteforening

De som kom med rottene er medlemmer i Norsk Tamrotteforening.

- Norsk Tamrotteforening er en interesseforening for eiere, oppdrettere og beundrere av rotter. den er et samlingspunkt for rottefolk, som arbeider for å bedre forholdene til kjælerotter i norge. Det gjør vi blant annet ved å drifte et forum, ha en nettside og produsere brosjyrer med fakte om denne skapningen.

- Vi ønsker å forandre folks - ofte negative - oppfatning av rotter, samtidig som vi ber folk tenke seg om før de løper ut og kjøper en.

- Vi ønsker også å sette fokus på sunn, gjennomtenkt avl av rotter. Rotter er sosiale og smarte dyr, derfor trenger de på den ene siden "rottekompiser" av samme kjønn, og de trenger utfordringer i form av et stort og fantasifullt innredet bur, og aktivisering, kos og oppmerksomhet utenfor buret, forteller Johanna Podhorny.

Hjemmesiden deres kan du besøke her