HAR FALKEBLIKK PÅ RYGGES FREMTID

HAR FALKEBLIKK PÅ RYGGES FREMTID: For ett år siden sto statssekretær Espen Barth Eide i Forsvarsdepartementet på en talerstol på Rygge flystasjon for å markere at det var 30 år siden det første F 16-flyet kom til Rygge. Neste gang han kommer til Rygge, kan det være for å fortelle at flystasjonen skal nedlegges. (Foto: geir hansen)

Kjøp bilde

Rygge flystasjon kan forsvinne

Luftforsvaret mener de har for mange baser. Nå varsler de kutt over hele landet. Rygge flystasjon er blant flybasene som er i faresonen.

Annonse
Annonse

Kuttene er en del av Regjeringens nye langtidsproposisjon om Forsvaret. Den skal ta for seg fremtidsplaner for hele landets militære styrker.

Del på Facebook

Dyrt

Major Eystein Kvarving, informasjonsansvarlig i Luftforsvaret, sier til Moss Avis at en reduksjon i antall flybaser står høyt på ønskelisten deres.
– Hele basestrukturen i Luftforsvaret skal gjennomgås. Det vi kan si sikkert er at antall flybaser i landet skal reduseres.
– Hvorfor det?
– Luftforsvaret har for mange baser. Det er altfor kostbart å drifte de, sier han.

Gammelt behov

Allerede på tirsdag varslet forsvarsminister Grete Faremo om at tiden er moden for en omstrukturering i forsvarets midler.
– Luftforsvaret er i dag lokalisert på åtte fly og luftforsvarsstasjoner. I tillegg har Luftforsvaret to skoler og tre helikopterdetasjementer. Totalt altså 13 steder med styrkeproduksjon eller operativ virksomhet. Dette er først og fremst et resultat av en historisk arv, og reflekterer ikke Luftforsvarets behov i dag. Strukturen er dessuten uforholdsmessig dyr i drift. Tiden er derfor overmoden for reform, sa hun i en tale ved Luftmaktseminaret.

Les også: Feiret 60 år på Rygge flystasjon

Lang prosess

Kvarving innrømmer at den militære delen av flyplassen i Rygge kan forsvinne, men det er umulig å si hvor sannsynlig det er per i dag.
– Det er et alternativ. Det er for tidlig å si noe sikkert enda, sier han.

Ifølge Kvarving har arbeidet med langtidsproposisjonen såvidt begynt.
– Innen utgangen av november 2011 skal forsvarssjefen gi sitt innspill til forsvarsdepartementet. Etter det tas det sikte på å legge frem planene for Regjeringen våren 2012, forklarer han til Moss Avis.

I langtidsproposisjonen vil det også bli klart hvilken base som får de nye jagerflyene.
Rygge er ikke blant alternativene. I stedet står det mellom Bodø, Evenes og Ørland, eventuelt kombinasjoner av disse tre.

Les også: Mener MLR er en attraktiv flyplass for Forsvaret