Moss AvisNyheter
– Hver enkelt elev har sine sterke sider, som skolene må bygge opp om, sier rektor Grete Reitan på Grindvold.
Kjøp bilde
Det sier Grete Reitan, rektor på Grindvold skole i Moss.
Leseferdigheten til gutter har gått tilbake de senere årene. Dette er noe av det skolene har grepet tak i og jobber med å bedre:
– Gutter er ofte mindre interessert enn jenter i å lese de bøkene skolene kan tilby. For å bøte på det møter mange skoler nå gutter med en annen type fagstoff. Blant annet brukes tegneserier som et virkemiddel for å få opp leselysten blant gutter, sier Reitan.
For å stimulere gutters lærelyst i realfag bruker skolene blant annet data i stadig større grad. Også jentene får selvsagt bruke data som verktøy i realfagene.
Hun legger til at hver enkelt gutt og jente har sine sterke sier:
– Det er om å gjøre for skolene å bygge opp om de sterke sidene den enkelte elev har. Men generelt er det for få lærere i norsk skole i dag til at lærerne kan imøtekomme elevenes sterke sider på best mulig måte, sier hun. Og hun fortsetter:
– Utfordringen skolene står overfor er at når kommunene får dårligere økonomi, så blir det færre lærere per elev. Det gjør det vanskeligere å tilrettelegge undervisningen for den enkelte eleven.
Publisert mandag 19. oktober 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert mandag 19. oktober 2009 kl. 00:00.
Reis fra Rygge
Besøk vår reiseportal!
Ta en lokal quiz!
Test deg selv her.
Skattesøk!
Søk i skattelistene her.
Se lokale videoer
Se videoer fra ma.tv her.
(22 bilder)
(18 bilder)
(25 bilder)
(16 bilder)
(7 bilder)
(6 bilder)
| P3: | 03:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| P1: | 03:00 | Dagsnytt |
| CNN: | 03:00 | World Report |
| BBC World: | 03:00 | BBC World News |
| Sky News: | 03:00 | News on the Hour |
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30