Moss AvisNyheter
FORSVANT: Det var på dette stedet utenfor Partnertech at åtte paller med stålplater til en verdi av nesten 300.000 ble fjernet.
Kjøp bilde
TRUCK: Tyvene stjal først denne trucken for å laste tyvegodset opp på eget kjøretøy.
Kjøp bilde
"STARTKABEL":Administrerende direktør Nils Tore Kristiansen med "bindersen" tyvene brukte for å stjele trucken.
Kjøp bilde
Lasten, som deretter ble fraktet ut fra industriområdet, har en verdi på 290.000 kroner. Operasjonsleder Trond Puch ved operasjonssentralen til Østfold politidistrikt opplyser at det tidligere er stjålet lignende lass fra industriområder i Halden, Fredrikstad og Rakkestad.
Det skal vanligvis mer enn en vanlig lastebil til for å frakte åtte tonn stålplater. Slik last ankommer vanligvis i semitrailere. Platene var kjøpt inn til oss fra ulike leverandører som råmateriale, og sto plassert utenfor bygningen, forklarer administrerende direktør Svein Tore Kristiansen ved Partnertech.
Tyveriet ble oppdaget ved 05.30-tiden i går. Det var ansatte i Partnertech som varslet om de frekke tyvene da de kom på jobb. De ansatte kunne konstatere at samtlige paller med stålplater var fjernet. På stedet sto en stjålet truck fra Rockwools lagerområde og gikk på tomgang. Det er uklart når det råfrekke tyveriet har funnet sted, men mistankene går i retning av at "toktet" er gjennomført natt til 1. mai.
Tyvene skal også ha satt et overvåkingskamera ut av spill før de startet på det mildt sagt tunge oppdraget. Men utpå dagen i går ble det klart at et annet kamera har fanget opp bildemateriale som forhåpentlig vil vise tyvene i aksjon i området.
Førstebetjent Stein Annar Hansen opplyser at de først vil få sett innholdet fra dette overvåkingskameraet i løpet av dagen i dag.
Politiet er ikke i tvil om at siste tids hendelser inngår i rekken av bestillingstyverier i distriktet. Men ingen har i dag den minste peiling på hvem som kan ha mottatt anslagsvis 1520 tonn stålplater fra tyvene, som i samlet sum kan ha stjålet varer i distriktet verdt opp mot 1 million kroner.
Platene som er stjålet fra Partnertech, sto for øvrig plassert på åtte paller og er på to kvadratmeter.
Politiet opplyser om at starteren var revet ut inne i den stjålne trucken. Da de tok kjøretøyet nærmere i øyesyn i morgentimene i går, viste det seg at tyvene i mangel av nøkkel hadde brukt en bøyd eltråd for å starte den.
Politiet er nå svært interessert i å komme i kontakt med personer som kan ha sett eller hørt noe i forbindelse med tyveriet. Tyvene har åpenbart rekognosert området før de gikk til aksjon. Den tunge lasten har mest sannsynlig rullet ut fra Solgård Skog i morgentimene 1. mai eller i går eller på natten på de respektive dagene.
knut.elling.johansen@moss-avis.no
Tlf. 69205018
Publisert torsdag 03. mai 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 03. mai 2007 kl. 08:22.
Reis fra Rygge
Besøk vår reiseportal!
Ta en lokal quiz!
Test deg selv her.
Skattesøk!
Søk i skattelistene her.
Se lokale videoer
Se videoer fra ma.tv her.
(13 bilder)
(27 bilder)
(8 bilder)
(45 bilder)
(12 bilder)
(17 bilder)
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30