Disse sporene ble oppdaget i snøen ved Nesa-fossen i Svinndal søndag. Sporene trolig fra samme ulven som ble sett ved Ombustvedt lørdag. Sporene er 11,5 x 9 cm opplyser Statens Naturforvaltning.

Kjøp bilde

Ulven tilbake i Våler

Det er gjort flere spor-observasjoner og tatt foto av det som trolig er en ung hannulv i Våler. Kommunen advarer hundeeiere
Åpne artikkelen og se bilder av ulven.

Annonse

Dette bildet ble tatt på Ombustvedt lørdag 29.mars.

Kjøp bilde

Skogbrukssjef i Våler, Sven Martinsen

Kjøp bilde
Annonse

Mest sannsynlig har det samme dyret tatt elg både i Follo og Trømborg tidligere i vinter.

- Det er gjort flere spor-observasjoner ulike steder i Våler og Svinndal i løpet av helgen. Snø på bakken gjør det lettere å spore dyret, sier skogbrukssjef Sven Martinsen i Våler kommune.

I helgen ble det gjort observasjoner på Bærøe i Hobøl, Ombustvedt, i Svinndal og helt ned til Ros - ikke langt fra Vansjø. Martinsen tror det kan være snakk om det samme dyret som tidligere i vinter er observert i Follo-området. Der tok ulven en 1 års gammel elg for 14 dager siden. Statens Naturoppsyn undersøkte elgen og det ble tatt DNA-prøver av ulvens avføring.

-Reslutatene fra DNA-prøvene vil foreligge i løpet av noen måneder, sier Martinsen til Moss Avis.

Advarer hundeeiere

Skogbrukssjefen kan ikke med sikkerhet si noe om alder eller kjønn på ulven som nå er observert i Våler.

- Unge ulver som forlater reviret kan vandre over svært lange strekninger. Sporene som er observert er imidlertid såpass store at det her kan være snakk om en 2-3 år gammel ulv. At dyret i tillegg har tatt elg, underbygger at det må være snakk om en halvvoksen ulv - muligens en hann, sier Martinsen som understreker at dette kun er antakelser.

Det er ikke gjort observasjoner av ulven etter helgen, og det er ennå for tidlig å si om dyret blir værende i Vålerområdet, eller om det vil vandre videre.

- Resulatetet av sporingen kan tyde på at dyret er på vei mot Råde, men det kan også være at det blir værende her i distriktet. Vi får vente og se på eventuelt videre observasjoner av dyret, sier Martinsen.

Tidligere i vinter ble en ulv observert i Trømborg. Også der ble det tatt en elg. Skogbrukssjefen mener det kan være den samme ulven som nå har krysset Glomma og befinner seg i vårt distrikt.

- Uansett vil jeg oppfordre hundeeiere til å være observante og holde hundene sine i bånd fremover. Det er ingen grunn til panikk, men vi har jo tidligere sett eksempler på hund som har blitt angrepet av ulv her i distriktet, advarer skogbrukssjefen.




 

Kommenter saken

comments powered by Disqus