Moss AvisSport
Rundt 40 medlemmer av Moss Cykleklubb fikk en uforglemmelig treningsøkt med OL-sølvvinneren Emma Johansson og hennes trener og samboer Martin Gillebo Vestby. I fremste rekke fra høyre ser vi Stine Olsen (12), Celine Johansen (12), Lisa Marie Nergård (16), Stine Jarl Andersen (16) og Linda Skudal (16). De satser mest terrengsykling.
Kjøp bilde
Sommer-OL i Beijing i 2008 skulle være et delmål for å skaffe erfaring til OL i London i 2012, men Emma Johansson (26) klinket til og tok sølv. Etter dette kalles hun bare «Silver-Emma» i Sverige. På den påfølgende svenske idrettsgallaen ble hun kåret til Sveriges beste kvinnelige utøver.
– Jeg håper at Silver-Emma snart kan byttes ut med et nytt og bedre navn, sier en bestemt Emma Johansson med et smil.
I likhet med verdens beste skiskytter, Helena Johnson, kommer toppsyklisten fra Sollefteå, og Emma Johansson var skiløper før hun ble syklist.
BILDESERIE: Se flere bilder fra sykkeltimen på Spenst Moss her
Bortsett fra VM, hvor alle tenkelige og utenkelige uhell inntraff samme dag, ble 2009 en meget sterk sesong. Emma Johansson ble nummer to i verdenscupen sammenlagt, etter å ha vært blant de tre beste i syv av 10 verdenscupkonkurranser.
Forberedelsene til 2010-sesongen er godt i gang. Mesteparten av januar og store deler av februar er hun på Gran Canaria for å legge mengdegrunnlaget for konkurransesesongen. Den starter i slutten av februar.
Oppe i alt dette valgte Emma Johansson å bruke hele lørdagen sammen med Moss Cykleklubb på Spenst i Moss, hvor hun sammen med sin samboer og suksessfulle trener Martin Gillebo Vestby (32) både holdt foredrag og ledet spinningtime.
– Dette var kjempegøy! Jeg tror mange har lært mye idag, og det er veldig gøy å høre på utøvere som har klart å nå verdenstoppen fortelle hvordan de har klart det. Det er spennende å få et innblikk i hvordan de trener og lever, sier Ine Lindberg.
– Gir dette ekstra inspirasjon til de yngre utøverne i klubben?
– Ja, det er jeg sikker på! Foredraget og treningsøkten viser at det ikke er noe «hokus-pokus» som ligger bak. Det handler om å trene mye og riktig over lang tid, og å ta mange bevisste valg, sier Ine Lindberg.
– Det var gøy å trene med Emma og Martin og å få møte noen som har gjort det så bra. Intervalltreningen i dag var litt mer intens enn det jeg har vært vant til, sier Stine Jarl Andersen. Moss Cykleklubb er en av få klubber som har hatt besøk av dette sykkelparet.
– Vi har hatt et par lignende foredrag for sponsorer og et par klubber. Vi har ikke fått så mange forespørsler at vi har takket nei til noen. Det er hyggelig å stille opp når det passer, men vi har ikke så mye tid å bruke på sånne ting, sier Martin G. Vestby. Han har vært proffsyklist på lavere nivå i Belgia og Nederland i fem år og har noen ritt og etappeseire der. I tillegg har han et NM-gull.
Nå vier han all tid og kunnskap til å gjøre Emma Johansson til gullkandidat i OL i London 2012. I tillegg trener han et par av Norges beste juniorer.
I foredraget kom de blant annet inn på det taktiske spillet i rittene, og om hvordan de lager løpsopplegg for Emma ved å ta hensyn til hennes styrker og svakheter i forhold til løypeprofilen, og hva som er styrker og svakheter hos konkurentene.
– Vi lager to–tre scenarier for løpsutviklingen, og ofte treffer vi med ett av dem. Sykling er som et sjakkspill, og det gjelder å ligge i forkant av løpsutviklingen, sier Martin Vestby.
BILDESERIE: Se flere bilder fra sykkeltimen på Spenst Moss her
Publisert tirsdag 02. februar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 02. februar 2010 kl. 09:47.
(13 bilder)
(11 bilder)
(3 bilder)
(27 bilder)
(9 bilder)
(17 bilder)
| BBC World: | 23:45 | Sport Today |
|---|---|---|
| Canal+ Sport 1: | 23:55 | Klubb-TV: Real Madrid (1) |
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 21:30