savner vennene Sara Gunnerud holder på å fly på veggene på rommet sitt på Sunnås sykehus, men på den ene veggen er det i det minste en veldig koselig tegning og lykkønskninger fra helse og sosialklassen på Malakoff videregående skole. Sara har også fått en hilsen fra A-landslaget for damehopperne gjennom landslagstrener Christian Meyer. I dag får hun besøk av ei tante og ei bestevenninne.
Kjøp bilde- Jeg skal tilbake i hoppbakken
Etter noen dager på Sunnås sykehus har Sara Gunnerud (16) kommet seg stort. Den største smerten nå er lengselen etter å komme hjem til venninnene og skoleklassen sin.
FAMILIE: Skihopper Sara Gunnerud (16) vil fortest mulig tilbake i hoppbakken etter det stygge fallet i Trøgstad. Her har hun besøk av mamma Sissel Gunnerud og pappa Roy Henriksen på Sunnås sykehus hvor hun foreløpig må slappe av.
Kjøp bilde
Moss Avis fikk fredag besøke skihopperen Sara Gunnerud på Sunnås sykehus på Nesodden. Hun ble lagt inn på hodeskadeavdelingen onsdag, en avdeling hvor pasientene skal ha mest mulig ro og hvile.
Mange av de øvrige på avdelingen har store og alvorlige hodeskader. Sara Gunnerud har kommet godt ut av det stygge fallet i hoppbakken i Trøgstad for snart to uker siden og ser ut til å slippe varige mén.
Kjeder seg
Mossejenta føler seg nå så frisk at hun ikke skjønner hvorfor hun må fortsette å være der.
– Jeg synes det er veldig kjedelig å være her. Det skjer jo ingen ting, sier 16-åringen med en tåre i øyekroken.
– Jeg føler meg frisk. Kroppen kjennes uthvilt og bra ut. Jeg er ikke svimmel, og jeg er myk og fin. Jeg vil hjem, sier hun utålmodig og lengtende.
– Hva savner du mest her?
– Jeg savner vennene mine og klassen på Malakoff. Jeg savner også å trene. Jeg pleier jo å trene hver dag, svarer Sara.
Det å gjøre minst mulig de nærmeste dagene er en av hovedgrunnene til at hun må tilbringe noen dager på rehabiliteringssenteret på Nesodden.
Viktig å hvile
Her sørger de ansatte for at Sara får den hvilen hun skal ha for å minimalisere faren for langvarige skader. Pasientene får tett oppfølging, og det settes en del regler som kan oppfattes som strenge.
– Idag har Sara fått lov til å lese og sende SMS’er en halvtimes tid. Det er framgang, sier pappa Roy Henriksen.
– Det er også grenser for hvor lenge hun får lov å lese, spille spill, eller gjøre andre ting, sier mamma Sissel Gunnerud. Torsdag fikk Sara endelig en liten spasertur ute i den deilige vintersolen, men hun måtte nøye seg med 10 minutter.
Klar for nye hopp
Både hode og kropp trenger ro noen dager til, selv om Sara føler seg frisk og har sluttet å ta smertestillende. Hodet og ansiktet ble kraftig forslått i fallet. Hun måtte ligge med trykkmåler i hodet noen dager. Stingene fra operasjonen blir fjernet i morgen.
Sårene i ansiktet har grodd fint, og Sara er i ferd med å bli ei pen jente igjen. Og uhellet har ikke skremt henne fra å fortsette med skihopping.
– Redd, nei! Jeg skal fort tilbake, og jeg tror ikke jeg klarer å vente et halvt år før jeg begynner å hoppe igjen, sier Sara Gunnerud.