MADS ØSTBERG:

MADS ØSTBERG: (Foto: Adapta World Rally Team)

Kjøp bilde

Østberg og Andersson gleder seg til helgens NM-runde

Etter en dag med testing på supre forhold på Elverum har Mads Østberg og kartleser Jonas Andersson fått en god følelse foran helgens NM-runde.

Annonse
Annonse

En god meter med brøytekanter og flotte veier er hva Østberg og Andersson har fått bryne seg på under dagens testing.

Facebook-knapp kommer her

– Forholdene er eksepsjonelle, sier Andersson.

Også teknisk sett er duoen fornøyd med dagens mil i kroppen.

– Bilen har fungert veldig bra, så jeg har ikke justert på noen ting. Nå føler jeg meg veldig klar, sier Østberg.

Helgens NM-runde går i Elverum og har en totallengde på 201,39 kilometer med 126,66 SS-kilometer fordelt på ni etapper. Rallyet starter lørdag morgen fra Terningen Arena i Elverum, hvor det også avsluttes noen timer senere. Østberg kjører igjen ut som nummer én, men tror ikke at det skal være utslagsgivende for resultatet denne gangen.

– Det er ingen fordel å kjøre først, men nå starter de gjeveste konkurrentene rett etter meg og får derfor ikke den samme fordelen de fikk på Mountain Rally, sier Østberg.

FIA-seeding

Det er fordi Østberg har FIA-seeding at han må kjøre ut først. Seedingen får man når man kjører i VM og har gode resultater. I NM er Østberg den eneste føreren med FIA-seeding. Derfor blir han nødt til å kjøre først hele denne sesongen, uavhengig av plassering i mesterskapet.

Før løpet gjenstår gjennomkjøring på fredag og torsdag kveld er følelsen god foran det andre løpet for året.

– At bilen har fungert så godt den har gjort er veldig betryggende. Derfor håper jeg å få testet ut en del ting også underveis i dette løpet, for å kunne finjustere før Rally Sweden om to uker, forteller Mads.

Østberg ser på Marius Aasen som sin største utfordrer denne runden. 19-åringen, som kjører Østbergs gamle Ford Fiesta S-2000, måtte bryte under Mountain Rally for to uker siden.

– Marius kjørte fort på Gol før han måtte bryte og det er nok der jeg ser konkurransen er størst. Men jeg skal ha en god mulighet for å vinne. Ingenting annet er godt nok, sier Østberg.

Mads Østberg er blant de nominerte til Christian Frederik-prisen som deles ut under Mossegallaen på Parkteatret lørdag 28. januar.

Billetter til Mossegallaen kan du kjøpe her

På Mossegallaen blir mossevideoen vist for første gang!

Facebook-knapp kommer her