SKUFFENDE: Rygge-spillerne viste seg langt fra sin beste side da de tapte så det sang for Lislbey. Til venstre sukker keeper Trond Karlsen, Stian Kjærnes og Jasmin Feratovic.
Kjøp bildeRygge ble rundspilt av Lisleby på eget gress
(Rygge-Lisleby 0–5) Feilpasninger, passivt forsvarsspill og uengasjerte spillere er fasiten på fredagens slakt i Rygge Idrettspark.
De har imidlertid fortsatt gode muligheter til å berge plasse i 4. divisjon.
Det er mest sannsynlig kun fem lag som holder seg, og på grunn av en solid vårsesong er Rygge fortsatt innen rekkevidde i forhold til årets målsetting; å berge plassen.
Det de viste i går er imidlertid lagt fra standarden på topplagene i divisjonen og skal de klare å overleve i divisjonen må de vise seg fra en helt annen side utover høsten.
– Fortsetter det på samme måte har vi ingenting i 4. divisjon å gjøre, men vi skal snu dette sammen, sier Rygge-kaptein Simen Uggerud.
Han var skuffet etter gårsdagens tap og midtstopperen må ta på seg et par av baklengsmålene, men han var langt fra alene å prestere under pari i går. Grunnen til at Rygge ikke er til å kjenne igjen tter sommerferien, tror Uggerud er for dårlig trente spillere.
– Det er en del som ikke har trent godt nok i ferien. Det er flere grunner til det, blant annet famliesituasjon hos noen. I dag var det begredelig innsats og vi henger rett og slett ikke med. I 1. omgang blir vi totalt overkjørt, kommenterer han.
Skylder ikke på noe
Rygge-trener Morten Wisth mener det er naturlig at spillerne prøver å finne unnskyldninger for to elendige kamper mot Berg (5–2-tap red. anm.) og Lisleby, men han er ikke enig i at spillerne er utrent.
– Det er enkelte spillere som har trent veldig godt i sommer også, så det blir feil å skjære alle over samme kam, og dette har vært en god treningsuke. Jeg tror det sitter i hodet, og vi må ha troen på oss selv hvis vi skal snu dette. Og det skal vi, lover Rygge-treneren.
Vårsesongen til Rygge bar preg av engasjement og viljen til å vinne fotballkamper.
I går så det imidlertid ut som den holdningen har forduftet i sommervarmen eller visket bort av regnet om du vil, men Wisth tror de reiser kjærringa allerede mot Sprint 2 neste uke.
– Vi har helt klart en jobb å gjøre for å snu dette. Det hjelper ikke å ha gode treninger og en plan hvis vi ikke viser det gjennom handling. Som jeg sa tror jeg dette sitter hodet. Nå skal vi trene knallhardt, for dette er nok ikke noe hokus-pokus. De etablerte spillerne må stå frem og ta ansvar hvis vi skal klare dette, men det tror jeg de kommer til å gjøre, sier han optimistisk, til tross for ydmykelsen på hjemmebane fredag kveld.
Det var Lisleby som åpnet best da de tok ledelsen etter 23 minutter. Trond Karlsen ventet innlegg. Amin Mahemehian utnyttet luken på første stolpe og gjorde enkelt 0–1.
Samme mann økte til 0–2 fem minutter senere før han lagde ekte hattrick etter svakt forsvarsspill av Uggerud. Like før pause kunne Omid Bagheri trille inn 0–4. Magnus Riis satt spikeren i kista ti minutter etter hvilen.
Tommy Jensen kunne gitt hjemmelaget et trøstemål fra straffemerket senere i omgangen, men fredag den 13. bringer ikke med seg hell, og han satt ballen til side for mål.