HELGERØDGATA RUNDT 1922
Den eneste bilen som er ute og kjører i Helgerødgata har akkurat kommet seg over på bysiden. En syklist og en kar med hest og vogn er på vei til Jeløy.
På fortauet rusler en gutt med en is i hånden. Småbåtene ligger fortøyd i Kanalen. Under et tre sitter en kameratgjeng og skravler.
Det er idyllen som råder.
HELGERØDGATA 2022
Det er lørdag ettermiddag og fridag for de fleste i Moss. Bilkøen i Helgerødgata strekker seg langt forbi Gimlekrysset. Det er ganske så tett den andre veien også.
Fra Logns plass presser det på med biler som vil inn i køen, likeså fra Glassverket. Til og med bussen stanger i den lange rekken av kjøretøyer.
Hvor lang tid vil det ta å komme seg over Kanalbrua?
Fra idyll til kaos på Kanalbrua
For hundre år siden var naturlig nok trafikken helt annerledes i Helgerødgata og på Kanalbrua. Det var hest og vogn som dominerte i gatebildet. Ingen bilister presset seg fram i køen eller viste finger'n. Etter hvert begynte bilene å ta hestenes plass. Trafikken økte raskt.
Artikkelen er over 1 år gammel