Leserbrev Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
I Kommunestyret 15.02.2022 ble det besluttet at Handlingsplan mot vold i nære relasjoner skulle sendes ut på høring. Den nye planen erstatter Sammen mot vold, som var gjeldende for mosseregionen i årene 2015-19. Kommunesammenslåing og pandemi har gjort at det har vært forsinkelser i utarbeidelsen av en ny plan. Nå er den her, endelig. Planen bygger på nasjonale og internasjonale føringer, herunder regjeringers handlingsplan mot vold av ulik karakter.
Handlingsplanen "Uten vold" er ment å være et dokument som skal gjøre det forebyggende og operative arbeidet mot vold i nære relasjoner mer funksjonelt i tjenestene. Samarbeide for å kunne forebygge, avdekke og iverksette tiltak er en nøkkel for å komme dette vanskelige temaet i møte.
Hvert år blir 150 000 mennesker utsatt for vold i nære relasjoner i Norge. Det er 150 000 for mange. Volden har mange ansikter, mange varianter. Kunnskap om hva vold er, er helt nødvendig. Det en ikke vil eller kan se, det ser en ikke.
Planen viser til 34 ulike tiltak, alle beskrevet og forklart så godt en slik plan kan beskrive det, - den må jo være brukervennlig ute i virksomheter og for oss alle- og det er beskrevet hvem som skal ha ansvar for iverksettelse og implementering. Det er bra! Men ut over dette blir det viktig at hver enkelt virksomhet har helt konkrete handlingsplaner å jobbe ut i fra. Da tror vi at vi kan få levende og virksomme handlingsplaner som det er lett å ta i bruk.
Når dette er sagt, ønsker vi å påpeke to ting:
I dokumentet som beskriver status over arbeidet med den planen som nå skal erstattes, kommer det frem at ikke alt ble gjennomført som planlagt. Det er som nevnt over mange årsaker til det, men det er desto viktigere å rette fokus mot det nå: To av områdene som ikke ble gjennomført handler om brukermedvirkning og evaluering.
1. Brukermedvirkning på individnivå i tråd med anerkjente metoder- ble ikke gjennomført, da det ville kreve systematiske tilbakemeldingsredskap. Det er derfor bra å se at dette til en viss grad er tatt inn i planen, - under innbyggermedvirkning, punkt 3.1.5.
2. Evaluering og forbedring av tilbudene på systemnivå - ble heller ikke gjennomført. Virksomhetsleder ville ha oppsummert tilbakemeldinger fra brukere for å kunne forbedre tjenestene som gis. Dette er det viktig å ha godt fokus på fremover- og det kunne vært tydeligere uttalt i planen.
Den nye handlingsplanen Uten vold, som altså er ute på høring nå, ønskes dessverre velkommen. La oss håpe at den får den effekten vi håper på- at ingen skal måtte leve med vold!
Les mer om: artikkelemnene