Tenthaus har samarbeidet i ulike konstellasjoner siden 2009. Preget av en åpen, prosessorientert form for deltakelse og samarbeid, fokuserer de på lokale kontekster, utforskning av det kollektive og inkludering gjennom ulike former for deltakelse. Som et kollektiv gjenoppfinner Tenthaus seg selv kontinuerlig, og utforsker hva det vil si å være kunstnere som jobber med publikum, og hva som utgjør en relevant sosialt engasjert praksis, heter det i en pressemelding fra Galleri F15.

Og det fortsetter: I biennalen praktiserer Tenthaus en samlemetode. Tanken er å ta utgangspunkt i praksisene til kunstnerne de inviterer og fortsette derfra, for deretter å samles for å finne frem til trådene som binder dem sammen. Denne praksisen sprer seg gjennom hele kollektivets økosystem, både lokalt og internasjonalt, til å inkludere kunstnere, designere, redaktører, aviser, kunstnerdrevne gallerier, internasjonale biennaler og lokale skoler med henblikk på å dele et bredt spekter av kunstprosjekter i løpet av biennalen. Gjennom denne prosessen utforsker MOMENTUM 12: Together as to gather hva som intuitivt kommer ut av å samle mennesker, steder og tider.


Momentum 12

Om MOMENTUM

Momentumbiennalen ble etablert i 1998 og arrangeres og produseres nå av Galleri F 15 på Jeløya i Moss. I over to tiår har MOMENTUM gjennomgående støttet overbevisende kuratoriske visjoner og fungert som en plattform for å utforske utstillingsformatet, både i nordisk sammenheng og med et internasjonalt perspektiv.


MOMENTUM 12: Together as to gather er kuratert av Tenthaus og finner sted 10. juni – 8. oktober på Galleri F 15 på Jeløya i Moss. Den tolvte utgaven av biennalen er for første gang kuratert av et kunstnerkollektiv.

Listen over deltakere er lang og vokser stadig:

YTB

WET

Well-Being Residency Network

Wei-Ting Zeng/Tseng

Victoria Idland Erichsen

Valentina Martínez Mariscal

Tokyo Biennale

The 12th Seoul Mediacity Biennale

Thomas Iversen

Tenthaus Radio / Radio InterFM

Tegnetriennalen

Tarje Eikanger Gullaksen

Studio150

Stephanie Lüning

Stefan Schröder

Stan D’Haene

Stacy Brafield

So Yo Hen

Shahrzad Malekian

Sara Enger Larsen

Salangen Biennale 23 / If Paradise Is Half As Nice

ROM for Kunst og Arkitektur

Post.Design

Podium / Struktura

Paulina Stroynowska

Pablo Helguera

Nikhil Vettukattil

Morag Keil

Mechu Rapela

Matilde Balatti

Matias Laurent Garcia Fossnæs

Marte Huke

Marte Helene Fosse

Marie Cole

Margrethe Pettersen

Lise B Linnert + 4.kl Møllergata Skole since 2018

Linnea Herlofsen Tostrup

Line Solberg Dolmen

Leila Marina Centioni

Lea Kreul Bærug

Latvian Centre for Contemporary Art / Survival Kit

Laura Perrot

Larnaca Biennale

La Hervidera

MFA in Art and Public Space, Oslo National Academy of the Arts

Kirkeparken vgs

Kate Rich

Kabila Stepháne

Julia Høye Pacheco

Joanna Chia-yu Lin

Jessica Williams

Jeff Watt

Jasper Siverts

Jacky Jaan-Yuan Kuo

Jaanus Samma

Ida Uvaas

Hulias

House of Foundation / Lyse Netter

Hermetiske Skygger

Helsinki Biennial

Helen Eriksen

Gudskul

Göteborg International Biennial for Contemporary Art

Germain Ngoma

Galleri F15

Gabo Camnitzer

Fredrikstad Kommune / Tall Ships Races

Fotogalleriet

Fotobook DUMMIES Day 傻瓜書日

Freja Burgess & Felix Dahlström Persson

Ewa Hubar

Escuela de Garaje

Enrique Guadarrama Solis

Elina Suoyrjö

Ebba Moi

Diane Severin Nguyen

Den Nasjonale Jury / The 136th Autumn Exhibition

Deise Faria Nunes

Daniela Ramos Arias

Dáiddadállu

Daddy’s Dinners

Bukola Oyebode

Billie McTernan

Bienal de Cuenca

Belén Santillán

Anna Olsen

Ann Cathrin Hertling

Andrea Parkins

Anawana Haloba

Ana Marques Engh

Alex Eek

Alessandro Marchi

Aisel Wicab

Adriana Calderòn