Kvinnelige leger topper ventelistene i Moss

POPULÆR: Fastlege Silje Bø Andersen er blant legene i Moss med lengst ventelister.

POPULÆR: Fastlege Silje Bø Andersen er blant legene i Moss med lengst ventelister. Foto:

Artikkelen er over 1 år gammel

Silje Bø Andersen er blant legene med lang ventelise.

DEL

Til tross for at det er totalt 1057 ledige plasser hos fastleger i Moss, står 303 personer på ventelister per 20. mars. 23 av totalt 32 leger i Moss har ventelister. Og det er kvinnelige leger som topper listen: Blant de fire med lengst ventelister er det tre kvinnelige fastleger.

En av dem er Silje Bø Andersen. 20 står på venteliste for å få henne som fastlege.

– Det tror jeg er tilfeldig. Det kan være fordi jeg ikke har økt listestørrelsen på en stund, sier Bø Andersen, på spørsmål om hvorfor mange ønsker henne som fastlege.

Hun har bare 930 pasienter på listen sin.

– Jeg jobber en dag i uka i kommunen, derfor har jeg ikke så stor liste, sier fastlegen, som holder til på Vidsyn legekontor i Moss sentrum sammen med tre andre leger.

Godt arbeidsmiljø

– Og så er det jentene, da! De betyr mye. Helsesekretærene våre er effektive og blide, og det er veldig godt arbeidsmiljø her. Det er viktig for pasientene, sier Silje Bø Andersen, og tilføyer:

– Det er viktig at folk kan velge hvilken lege de vil være hos. Jeg tror folk ser på ting som lokaliteter og parkeringsmuligheter når de velger fastlege.

– Hva tror du av grunnen til at det flest kvinnelige fastleger som har de lengste ventelistene?

– Man ser at kvinnelige leger ofte har flere kvinner på lista. Da får man automatisk også barna, og de teller også med. Men jeg tror det er individuelt hva slags ønsker folk har. På min pasientliste er det like mange menn som kvinner, sier Silje Bø Andersen, som har vært fastlege i Moss siden 2011.

– Fastlegeordningen fungerer veldig bra. Allmenlegene er fornøyde med ordningen, sier hun.

Ventelister

Man kan bytte fastlege to ganger per år. Nytt fra 2016 er at man kan sette seg på ventelister hos leger som har fulle pasientlister.

– Hele 80 prosent bytter nå fastlege på nett. De som ikke har tilgang til internett, kan kontakt på 800 43 573 for å få hjelp til fastlegebytte, sier seksjonssjef Brita Brandt i Helfo, Helsedirektoratets ytre etat.

Helfo administrerer fastlegeordningen på vegne av kommunene, og skal blant annet sørge for at innbyggerne får byttet fastlege via helsenorge.no. Helfo skal også sørge for at fastlegene en gang i måneden får en oversikt over hvem som er deres pasienter.

Bytte av fastlege

Det er kommunene som eier fastlegeordningen og som inngår avtale med fastlegene, blant annet om hvor mange pasienter de skal ha på sine lister.

GODT MILJØ: Silje Bø Andersen sammen med helsesekretær Elisabeth Berntzen på Vidsyn legekontor.

GODT MILJØ: Silje Bø Andersen sammen med helsesekretær Elisabeth Berntzen på Vidsyn legekontor. Foto:

Det er også kommunen som skal sørge for at det er nok fastleger i en kommune. I hver kommune finnes det en fastlegeansvarlig, som regel er dette kommunelegen.

Slik er reglene for bytte av fastlege:

Du kan bytte fastlege to ganger per kalenderår.

I tillegg kan du bytte fastlege hvis du melder flytting til folkeregisteret eller hvis fastlegen slutter eller reduserer listen sin.

Du kan fritt velge mellom fastleger som har ledig plass på sin liste.

Det er mulig å sette seg på venteliste hos en fastlege som har full liste.

Noen grupper har rett til å komme inn på listen selv om listen er full. Dette gjelder blant annet for barn under 16 år med foreldre/foresatte på listen.

Du kan velge fastlege i en annen kommune enn der du bor.

Fastlegebytte gjøres enkelt på internett på helsenorge.no.

Ventelister i Moss

Moss PR 20.03.17 
LegePasienterLedigeVenteliste
ELGUREN, ANINE1000067
NORE, MONIKA CELINE850034
SIMENSEN, KRISTOFFER BORDADO1250034
ANDERSEN, SILJE BØ930020
HAGEN, OLA1000017
Hage-Engebretsen, Christine Ødegaard1200015
REIER, KJELL-AXEL900012
INNSET, PÅL900012
PETTERSEN, ANNE BERIT1500011
KRISTENSEN, JANICKE KJÆRNES130007
SEIDELIN, SARAH HELEN WHEELER1300011
AAKER, TORI KALLEBERG1175011
HERUD, KARIN BERG75008
LINDHOM, KNUT100008
HAUG, TRINE100007
GÅSERUD, IRINA VALASACH105005
MYHRE, ØYVIND OLAV142005
EKELUND, JENS TORGNY120004
AMUNDSEN, OLA115003
MALIK, SOFIA BEGUM120004
NILSEN, MORTEN DAG180003
BERGSTRØM, HANS GØRAN130003
SKAATAN, HANS ANDRE111002
ALI, BASHARAT1000590
ALI, YADGAR MAGID1200410
BJØRNSTAD, ØYVIND BRÆNNE12007280
KANWAR, SARA1200720
KRISTENSEN, GEIR1250240
KRISTENSEN, MICHAEL KJÆRNES1100640
MAJEED, ADNAN1080690
SCHOU, ELISABETH150000
SOMMERNES, PER MARTIN135000
Sum:1057303

Ventelister i Rygge

Rygge pr 20.03.17
LegePasienterLedigeVentelister
EILERTSEN, MARIE GRYTDAL1000029
TJØTTA, HILDE OLAUG1000025
ALEXANDERSEN, GEIR IVAR1500017
MALMO, THOMAS BORGE1060015
GJØLSTAD, BENTE1030010
LIND-LARSEN, JENS KRISTIAN107508
ERNØ, DAG ASBJØRN OMHOLT110007
BERG, BEATE BØRJA112006
KVINGE, OVE KENNETH125005
RUPAR, RIKARD MARKUS150005
STAVE, KARIANNE120005
SANNES, REIDAR1200620
Sum:62132

Ventelister i Råde

Råde pr 20.03.17
LegePasienterLedigeVentelister
Sum32148
CHRISTENSEN, GAUTE NICOLAI1760019
ARNTZEN, NINA970015
BESIREVIC, JASMINA1400014
Besirevic, Dario10003210
Magnusson, Robert180000

Ventelister i Våler

Våler   
LegerPasienterLedige plasserVenteliste
Stensvold, Uzma

1700

0

11

Arumugam, Susilkumar

1500

99

0

Simensen, Cecilie Bordado

800

17

0

Vetvik, Ingebjørg Deildokk

1300

1213

0

Ventelister i Vestby

Vestby   
LegerPasienterLedige plasserVenteliste
SÆLEN, CHRISTIAN ULSTEN

1250

0

45

GARSHOL, STINE BJØRDAL

1050

0

27

LINNESTAD, LINA

850

0

26

DAHLI, JON PETTER

1400

0

21

GARSHOL, TRYGVE

1400

0

20

SUNDBY, JON EIVIND

1200

0

10

NYSTØL, GEIR

1100

0

4

VISLIE-BJØRDAL, CHARLOTTE HÄNDLER

1050

0

4

JOHNSEN, VIDAR

1800

108

0

LAUDAL, MORTEN

1350

206

0

LISTE UTEN FAST LEGE

650

56

0

MYHRE, EIVIND

1450

211

0

OHREN, ØYVIND

1100

0

0

Sum: 

581

157

Artikkeltags