Våler-ordfører Reidar Kaabbel ser ikke bort fra at årets tema "Vann forandrer alt" er spesielt lett å assosiere seg med. Det fører til voldsomme reaksjoner bare vannet blir borte i noen timer. Dermed tror han også det går an å forestille seg hvordan det hadde vært dersom man måtte klare seg uten godt tilgang på vann.

- Kjempebra

Men for bare 200 kroner kan en person få vann livet ut.

- Det virker som om temaet er godt kjent og det er lett å identifisere seg med utfordringen, sier ordføreren etter søndagens opptelling. 

Han er svært godt fornøyd både med bøssebærerinnsats og givergleden i kommunen.

- Det har gått kjempebra. Vi er ferdig opptelt og tilbakemeldingene er kjempepositive, sier han.

Flere enn noen gang

Innbyggerne har stått klare med penger, og gitt uttrykk for at de synes det er et viktig tema.

- Vi ser nå at vi har en ny rekord så langt, sier han.

Vålers befolkning har ikke puttet mindre enn 136.967 kroner i bøssene, i tillegg til 25 euro. For to år siden var tallet 88.150 kroner, og i fjor 117.157.

- Vi har aldri hatt så mange bøssebærere, og vi har for første gang hatt venteliste, sier Kaabbel.

Rodene er blitt delt opp, slik at det har blitt mindre avstand på hver enkelt. I tillegg har komiteen gått gjennom hele kartverket og gjort det enklere for folk å gå fra dør til dør. Også bøssebærerne gir uttrykk for at de setter pris på organiseringen av årets bøssebæring.

Totalt har det vært 53 bøsser ute i Våler, som utgjør et areal på 256 kvadratkilometer.

- Det er like stort som Råde, Moss og Rygge tilsammen, men det gikk bra, sier ordføreren fornøyd.

Han takker alle Vålers innbyggere som har bidratt.

- Hver krone er viktig! Tusen takk!!, skriver han på Facebook.

Reiste til flyplassen

Også Rygge kommune har all grunn til å være fornøyd med årets TV-dugnad.

- Vi har hatt 180 bøsser ute, og mellom 1 og 3 bøssebærere per bøsse, sier leder i aksjonskomiteen, Marit Frydenlund.

Ganget med to blir det mange føtter som har tråkket mellom husene i Rygge.

Totalt ble det telt opp 381.906 kroner i bøssene.

- Det er kjempebra, vi har hatt en veldig stor oppslutning, sier hun.

På Halmstad hadde de et luksusproblem: To bøssebærere for mye.

- De lurte på hva de skulle gjøre, og fant ut at de kunne dra ut på flyplassen. Så de har vært der og gått med bøsser til folk som skulle ut og reise, sier hun.

Deretter gikk turen til stasjonen på Rygge, hvor de fikk gå inn på en buss og samlet inn en del penger.

- NSB ville også bidra, så bøssebærerne fikk være med toget fra Rygge til Moss, og deretter fra Moss til Rygge. Så det var en spontan aksjon, sier hun.

Blant de innsamlede midlene var en god del valuta, men dette ble telt opp sammen med resten av pengene i Sparebank 1.

Råde

I Råde er det idrettslaget som har stått for innsamlingen. Og her kan komitéleder Tom Erik Lund skilte med nok et knallresultat:

- Ny rekord: 224.106 kroner pluss noen svenske kroner og euro, forteller han.

LES OGSÅ: - Fantastisk respons

Vestby

Fra Vestby kan nok en strålende fornøyd komitéleder, Christine Westby, konkludere med at også denne kommunens innbyggere har gitt så det monnet:

- Vi har samlet inn 419.702 kroner, sier hun etter å ha vært hos DNB i Ås for å telle opp pengene. I tillegg kommer noe utenlandsk valuta som enda ikke er opptelt.

I fjor kom det inn 415.422 kroner på bøssene, som igjen var en formidabel økning fra tidligere år.

- Så vi har helt klart slått rekorden, sier hun.

LES OGSÅ: Bøssebærere klare for vanndugnad (Tekst + Video)

Hobøl

Hobøl står på ingen måte tilbake for de andre kommunene, hvor ordfører Håvard  W. Osflaten har tallene på det som er samlet inn med bøsser i dag:

- Vi har fått inn 142.074 kroner på bøssene, forteller han.

I fjor fikk bøssebærerne inn 106.000 kroner.

I tillegg har skoler og barnehager involvert seg sterkt, og den totale summen per i dag, er hele 181.587 kroner.

- Jeg er strålende fornøyd, folk har virkelig gitt så det monnet, sier han.

Også her har bøssebærerne vært ivrige til å melde seg på, og det kom flere enn det som var satt opp på rutene.

Osflaten har også inntrykk i at årets tema er lett å identifisere seg med for mange, også den yngre garde, og han ser ikke bort fra at det har bidratt til enda større giverglede.

Han synes også det er moro at de unge har involvert seg i så stor grad. Både skoler og barnehager har vist at de har hatt et positivt opplegg i forkant, med undervisning, temadager, kulturkafeer og så videre.

- Så skolene og barnehagene skal ha all ære, sier han.

Moss

Leder for opptellingen i Moss, Arild Viken, hadde følgende tall søndag kveld:

- Det ble talt opp  kr 619.919,86 i bøssene i Moss. Opptellingen av bøssene er nå ferdig, sier han til Moss Avis rett før klokken 21.

Mandag morgen viser resultatene at Moss kommer fjerde sist i landet  når man ser på hvor mye som er gitt i snitt per innbygger. Kun Nedre Eiker, Kautokeino og bydelen Marka i Oslo kommer dårligere ut.

I tillegg til det som er samlet inn i bøssene, kommer ringedugnader til næringslivet, beløp gitt over telefon samt andre bidrag.

Her kan du se hvor mye som blir gitt per person i Akershus-kommunene

Her kan du se hvor mye som blir gitt per person i Østfold-kommunene

Storfornøyd fylkesaksjonsleder

I Østfold har det blitt samlet inn  over 10 millioner til TV-aksjonen. 

- Jeg er så glad og taknemmelig for alle som har gått med bøsse i dag, næringslivet som har hatt ringedugnader, foreninger og organisasjoner, skoler, kirker og menigheter som har bidratt til et fantastisk/godt resultat for TV-aksjonen og Kirkens Nødhjelp, sier fylkesaksjonsleder Renate Holm

Også fra Kirkens Nødhjelp hagler det med skryt etter den rekordstore innsamlingen. Totalt i Norge ble det samlet inn 239 millioner kroner.

- Dette er helt eventyrlig, jeg er helt nummen. Årets tema «vann forandrer alt» har virkelig engasjert Norges befolkning, og jeg er både stolt og ydmyk over all støtten vi har fått. Vi gleder oss til å sette igang arbeidet med å skaffe varig tilgang til rent vann for over en million mennesker, sier Anne-Marie Helland, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp.