Det er nettstedet Check-in.dk som melder dette. Nettstedet viser til at Norwegian-sjef Bjørn Kjos i flere år har advart mot at nettopp kinesiske flyselskaper ville komme til å innta Norden og dermed sette de nordiske flyselskapene under en helt ny konkurransesituasjon.
China Southern Airlines tar sikte på å starte flygingene 1. juli neste år.
Det er ikke bare China Southern Airlines som vil satse i Norden. Nylig annonserte også Juneyao Airlines at selskapet fra 1. juni neste år vil ha daglige flyginger fra Shanghai direkte til Helsinki. Dette kommer i tillegg til Air Chinas rute fra Beijing til København, og Sichuan Airlines rute mellom Chengdu og København som åpner i desember.
Tidligere i år åpnet China Eastern Airlines en sesongrute fra Shanghai til Stockholm, og neste får Oslo Lufthavn sin første Kina-rute når Hainan Airlines åpner en rute fra Beijing.